HS Sports - Thursday - WQOW TV: Eau Claire, WI NEWS18 News, Weather, and Sports

HS Sports - Thursday

Posted:
Osceola's Casey Danielson talks about her Junior Ryder Cup experience Osceola's Casey Danielson talks about her Junior Ryder Cup experience
Danielson shoots a 65 to take medalist honors at the WIAA Division 2 Osceola Regional Danielson shoots a 65 to take medalist honors at the WIAA Division 2 Osceola Regional
EC Memorial wins the BRC boys soccer title outright EC Memorial wins the BRC boys soccer title outright
EC North gets a 3-0 win over River Falls EC North gets a 3-0 win over River Falls
EC Memorial defeats Hudson EC Memorial defeats Hudson

GIRLS HS GOLF

WIAA Division 2 Osceola Regional

 

1. OSCEOLA   356

2. BALDWIN-WOODVILLE  377

3. SOMERSET   433

4. PRESCOTT   436

5. LUCK/UNITY   442

Top four teams advance

Medalist: Casey Danielson (OSC), 65

 

========================================

BOYS HS SOCCER

Big Rivers

 

MENOMONIE   0

EAU CLAIRE MEMORIAL   5

Mustangs: 3-6-0 (6-10-0), Old Abes: 11-0-0 (15-2-1)

ECM wins BRC title outright

 

EAU CLAIRE NORTH   0

RIVER FALLS   4

 

HUDSON   2

CHIPPEWA FALLS   1

-----------------------------------------------------------------------

Mid-State

 

WISCONSIN VALLEY LUTHERAN   0

McDONELL/REGIS   9

-----------------------------------------------------------------------

Middle Border

 

NEW RICHMOND   2

BARRON   1

 

=======================================

GIRLS HS VOLLEYBALL

Big Rivers

 

RIVER FALLS   0

EAU CLAIRE NORTH   3

Wildcats: 0-3 (7-8), Huskies: 4-1 (19-6-2)

 

CHIPPEWA FALLS   3

HUDSON   0

 

EAU CLAIRE MEMORIAL   0

MENOMONIE   3

25-17, 25-19, 25-19

----------------------------------------------------------------------

Western Cloverbelt

 

STANLEY-BOYD   0

ALTOONA   3

Orioles: 4-1 (11-1), Railroaders: 4-1 (6-4)

 

McDONELL CENTRAL   0

FALL CREEK   3

 

OSSEO-FAIRCHILD   0

THORP   3

----------------------------------------------------------------------

Eastern Cloverbelt

 

OWEN-WITHEE   3

NEILLSVILLE   0

----------------------------------------------------------------------

Heart O'North

 

CHETEK-WEYERHAEUSER   3

NORTHWESTERN   0

----------------------------------------------------------------------

Dunn-St. Croix

 

COLFAX   3

PEPIN   0

 

BOYCEVILLE   3

PLUM CITY   1

 

ELK MOUND   3

MONDOVI   1

 

ST. CROIX CENTRAL   0

SPRING VALLEY   3

----------------------------------------------------------------------

Middle Border

 

SOMERSET   0

DURAND   3

----------------------------------------------------------------------

Dairyland

 

MELROSE-MINDORO   0

EAU CLAIRE IMMANUEL LUTHERAN   3

 

LINCOLN   1

GILMANTON   3

----------------------------------------------------------------------

Lakeland

 

CLEAR LAKE   3

NORTHWOOD   0

 

LAKE HOLCOMBE   3

NEW AUBURN   1

----------------------------------------------------------------------

 Non-Conference

 

SUPERIOR   1

RICE LAKE   3

 

=======================================

GIRLS HS SWIMMING & DIVING

Big Rivers

 

HUDSON   86

EAU CLAIRE MEMORIAL   100

 

EAU CLAIRE NORTH   100

CHIPPEWA FALLS   69

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and WQOW. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service and Mobile Privacy Policy & Terms of Service.

Persons with disabilities who need assistance with issues relating to the content of this station's pubic inspection file should contact Director of Station Operations Lisa Patrow at 715-852-5920. Questions or concerns relating to the accessibility of the FCC's online public file system should be directed to the FCC at 888-225-5322, at 888-835-5322 (TTY) or at fccinfo@fcc.gov.