Sports Overtime - Tuesday - WQOW TV: Eau Claire, WI NEWS18 News, Weather, and Sports

Sports Overtime - Tuesday

Posted:
Menomonie moves on with a 6-1 win over Spooner Menomonie moves on with a 6-1 win over Spooner
River Falls celebrates a short handed goal by Tyler Eliason as the Wildcats beat Barron River Falls celebrates a short handed goal by Tyler Eliason as the Wildcats beat Barron
Jens Lantz & Ellsworth advance to the WIAA State Team Wrestling Tournament Jens Lantz & Ellsworth advance to the WIAA State Team Wrestling Tournament
Clear Lake wins the WIAA Division 3 Team Wrestling Sectional Clear Lake wins the WIAA Division 3 Team Wrestling Sectional
EC North's Danny Kron drives on Alex Call of River Falls as the Huskies edge the Wildcats EC North's Danny Kron drives on Alex Call of River Falls as the Huskies edge the Wildcats

BOYS HS HOCKEY

WIAA Regional Semifinals

Menomonie Sectional

 

SPOONER   1

MENOMONIE   6

Mustangs at Somerset, Thursday

 

BALDWIN-WOODVILLE   1

WEBSTER/SIREN/FREDERIC/LUCK/GRANTSBURG   7

Blizzard at Hudson, Thursday

 

BARRON   2

RIVER FALLS   8

Wildcats at Superior, Thursday

------------------------------------------------------------ 

Chippewa Falls Sectional

 

EAU CLAIRE NORTH   2

ASHLAND   7

Oredockers at EC Memorial, Thursday

 

MEDFORD   1

MARSHFIELD   11

Tigers at RBM, Thursday

 

==================================

HS WRESTLING

WIAA Team Sectionals

Division 1 Wausau West Sectional

Final

 

MENOMONIE   13

WAUSAU WEST   47 

 ------------------------------------------------------------

Division 2 Ellsworth Sectional

Semifinals

 

RICE LAKE   24

AMERY   43

 

NEILLSVILLE/GREENWOOD/LOYAL   20

ELLSWORTH   44

 

Final 

 

AMERY   22

ELLSWORTH   45

-------------------------------------------------------------- 

Division 3 Glenwood City Sectional

Semifinals

 

CLEAR LAKE   42

LADYSMITH   36

 

SPRING VALLEY/ELMWOOD   44

LA CROSSE AQUINAS   30

  

Final 

 

CLEAR LAKE   31

SPRING VALLEY/ELMWOOD   28

 

=================================

BOYS HS BASKETBALL

Big Rivers

 

EAU CLAIRE NORTH   50

RIVER FALLS   44

Huskies: 8-3 (10-11), Wildcats: 5-5 (12-7)

 

MENOMONIE   59

EAU CLAIRE MEMORIAL   54

Mustangs: 4-7 (6-14), Old Abes: 5-5 (10-10)

 

HUDSON   52

CHIPPEWA FALLS   40

Raiders: 5-6 (8-13), Cardinals: 0-11 (0-21)

------------------------------------------------------------- 

Western Cloverbelt

 

FALL CREEK   74

McDONELL CENTRAL   39

Crickets: 14-0 (18-3), Macks: 6-8 (9-12)

-------------------------------------------------------------

Dunn-St. Croix

 

MONDOVI   49

COLFAX   45, F-OT

Buffaloes: 11-4 (13-8), Vikings: 12-3 (17-4)

 

PLUM CITY   42

SPRING VALLEY   64

 

ST. CROIX CENTRAL   35

ELMWOOD   76

-------------------------------------------------------------

Heart O'North

 

BARRON   66

NORTHWESTERN   34

 

CUMBERLAND   24

SPOONER   42

 

HAYWARD   51

CHETEK-WEYERHAEUSER   59

-----------------------------------------------------------

Middle Border

 

SOMERSET   79

AMERY   53

 

DURAND   48

BALDWIN-WOODVILLE   45

 

ELLSWORTH   44

OSCEOLA   53

-----------------------------------------------------------

Dairyland

 

COCHRANE-FOUNTAIN CITY   63

ALMA/PEPIN   50

-------------------------------------------------------------

Lakeland

 

BIRCHWOOD   24

BRUCE   68

 

NORTHWOOD   85

LAKE HOLCOMBE   39

 

SHELL LAKE   41

CLAYTON   55

 

NEW AUBURN   56

WINTER   24

 

==================================

GIRLS BASKETBALL

Big Rivers

 

RIVER FALLS   49

EAU CLAIRE NORTH   70

Wildcats: 1-8 (5-13), Huskies: 10-1 (14-5)

 

EAU CLAIRE MEMORIAL   41

MENOMONIE   50

Old Abes: 5-5 (10-9), Mustangs: 2-7 (7-12)

 

CHIPPEWA FALLS   58

HUDSON   41

-------------------------------------------------------------

Western Cloverbelt

 

McDONELL CENTRAL   42

EAU CLAIRE REGIS   59

Macks: 7-6 (11-8), Ramblers: 11-2 (13-7)

 

ALTOONA   19

FALL CREEK   41

 

OSSEO-FAIRCHILD   48

CADOTT   37

 

STANLEY-BOYD   43

THORP   41

-------------------------------------------------------------

Eastern Cloverbelt

 

COLBY   58

GRANTON   15

 

GREENWOOD   43

GILMAN   25

 

MARSHFIELD COLUMBUS   39

AUGUSTA   24

-------------------------------------------------------------

Heart O'North

 

NORTHWESTERN   21

LADYSMITH   70

-------------------------------------------------------------

Dairyland

 

MELROSE-MINDORO   40

ELEVA-STRUM   28

 

EAU CLAIRE IMMANUEL LUTHERAN   65

COCHRANE-FOUNTAIN CITY   30

-------------------------------------------------------------

Lakeland

 

TURTLE LAKE   26

CAMERON   62

 

SHELL LAKE   39

CLAYTON   49

 

LUCK   53

ST. CROIX FALLS   47

 

CLEAR LAKE   29

PRAIRIE FARM   54

-------------------------------------------------------------

Non-Conference

 

LA CROSSE AQUINAS   63

MONDOVI   50

 

BROOKWOOD   42

LINCOLN   39

==================================

GIRLS HS HOCKEY

Non-Conference

 

EAU CLAIRE/ALTOONA   3

NEW RICHMOND   2, F-OT

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and WQOW. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service and Mobile Privacy Policy & Terms of Service.

Persons with disabilities who need assistance with issues relating to the content of this station's pubic inspection file should contact News Director Dan Schillinger at 715-852-5920. Questions or concerns relating to the accessibility of the FCC's online public file system should be directed to the FCC at 888-225-5322, at 888-835-5322 (TTY) or at fccinfo@fcc.gov.