Sports Overtime - Saturday - WQOW TV: Eau Claire, WI NEWS18 News, Weather, and Sports

Sports Overtime - Saturday

Posted:
Amery's Hunter Marko claims a state championship Amery's Hunter Marko claims a state championship
Fall Creek beats Augusta to advance to the sectional semifinals Fall Creek beats Augusta to advance to the sectional semifinals
Colfax wins its third-straight regional title Colfax wins its third-straight regional title
Barron uses a big second half to beat Baldwin-Woodville Barron uses a big second half to beat Baldwin-Woodville
UWEC will play for the Peters Cup Title UWEC will play for the Peters Cup Title

HS WRESTLING

For complete results from the WIAA State Individual Wrestling Championships, click on the link under "More Information."

 
==================================

GIRLS HS HOCKEY

WIAA Sectional Finals

  

ST. CROIX VALLEY      1

HAYWARD/SPOONER    3

Hurricanes vs. University School of Milwaukee, State Semifinals, Friday, 2:15 P.M.

  

==================================

BOYS HS BASKETBALL

WIAA Regional Finals

Division 1 Stevens Point Sectional

  

EAU CLAIRE MEMORIAL   42

SUPERIOR   52

------------------------------------------------------------

Division 2 Marshfield Sectional


RICE LAKE     41

LA CROSSE CENTRAL   36

 

RIVER FALLS    39

ONALASKA      66

RL vs. ONA at Eau Claire Memorial, Thursday, 7:00 P.M.

-----------------------------------------------------------

Division 3 River Falls Sectional

  

PRESCOTT      38

LA CROSSE AQUINAS    49

 

GALE-ETTRICK-TREMPELEAU    47

DURAND     44

LAQ vs. G-E-T at Osseo-Fairchild, Thursday, 7:00 P.M.

 

BALDWIN-WOODVILLE     31

BARRON     54

 

HAYWARD    37

SOMERSET    52

BHS vs. Somer at New Richmond, Thursday, 7:00 P.M.

------------------------------------------------------------ 

Division 4 Durand Sectional

  

COLFAX     67

ELK MOUND  52  

 

BOYCEVILLE     24 

UNITY       28    F-OT

CFAX vs. UHS at Osceola, Thursday, 7:00 P.M.

----------------------------------------------------------- 

Division 4 Wisconsin Dells Sectional

  

FALL CREEK       58

AUGUSTA       38

FC vs. either Luther or Whitehall at La Crosse Central, Thursday, 7:00 P.M.

 

 ----------------------------------------------------------- 

Division 5 Spooner Sectional

  

THORP      16

CLAYTON    32

 

PRENTICE     61

McDONELL CENTRAL     53

CLAY vs. PRENT at Altoona, Thursday, 7:00 P.M.

 

WASHBURN     46

LUCK     55

 

SOLON SPRINGS     32

DRUMMOND    52

LHS vs. DRUM at Hayward, Thursday, 7:00 P.M.

------------------------------------------------------------- 

Division 5 La Crosse Logan Sectional

  

COCHRANE-FOUNTAIN CITY  62

MARSHFIELD COLUMBUS   48

C-FC vs either Elmwood or Eleva-Strum at Neillsville, Thursday, 7:00 P.M.

 

==================================

GIRLS HS BASKETBALL

Cloverbelt Crossover

 

1st place game

NEILLSVILLE     53

EAU CLAIRE REGIS    29

NHS: Jenny Lindner 21 points

Warriors: 22-0, Ramblers: 14-8

 

2nd place game

OWEN-WITHEE    54

FALL CREEK     36

O-W: Baily Karaba 23 points, 10 rebounds

Blackhawks: 19-3, Crickets: 15-7

------------------------------------------------------------- 

Dairyland Tournament

 

1st place game

ELEVA-STRUM     40

EAU CLAIRE IMMANUEL LUTHERAN    48

------------------------------------------------------------- 

Dunn-St. Croix

 

PLUM CITY   37

ELK MOUND    44

------------------------------------------------------------- 

Non-Conference

 

MEDFORD     22

LADYSMITH    58

 

==================================

GIRLS HS GYMANSTICS

WIAA Division 1

Chippewa Falls Sectional

 

1. EAU CLAIRE     141.4750

2. CHIPPEWA FALLS    137.3750

3. STEVENS POINT     136.5500

4. HUDSON     133.9500

5. SUPERIOR    129.1000

 

------------------------------------------------------------- 

WIAA Division 2

River Falls Sectional

 

1. RICE LAKE/CUMBERLAND    138.8250

2. RIVER FALLS    138.7250

3. HOLMEN     135.3750

4. GALE-ETTRICK-TREMPELEAU    134.3500

5. GRANTSBURG    129.1750

 

==================================

MEN'S COLLEGE HOCKEY

NCHA - Peters Cup Semifinals

 

UW-RIVER FALLS    2

UW-EAU CLAIRE   7

 

ST. SCHOLASTICA   1   

ST. NORBERT     2

SNC vs. UWEC in Peters Cup Final

 

==================================

WOMEN'S COLLEGE HOCKEY

NCHA - O'Brien Cup Quarterfinals

 

UW-EAU CLAIRE      2

UW-RIVER FALLS    5

Falcons win series 2-0

 

ST. NORBERT      6

UW-SUPERIOR     5

SNC at UWRF in O'Brien Cup Semifinals

 

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and WQOW. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service and Mobile Privacy Policy & Terms of Service.

Persons with disabilities who need assistance with issues relating to the content of this station's pubic inspection file should contact Director of Station Operations Lisa Patrow at 715-852-5920. Questions or concerns relating to the accessibility of the FCC's online public file system should be directed to the FCC at 888-225-5322, at 888-835-5322 (TTY) or at fccinfo@fcc.gov.