Sports Overtime - Tuesday - WQOW TV: Eau Claire, WI NEWS18 News, Weather, and Sports

Sports Overtime - Tuesday

Posted:
Menomonie moves on in Division 2 after a win over Tomah Menomonie moves on in Division 2 after a win over Tomah
Durand defeats Ellsworth in Division 3 Durand defeats Ellsworth in Division 3

GIRLS HS BASKETBALL

WIAA Regional Quarterfinals

Division 1 D.C. Everest Sectional

 

WAUSAU EAST   39

HUDSON   63

Hudson at Superior, Friday

------------------------------------------------------------

Division 2 Marshfield Sectional

 

TOMAH   37

MENOMONIE   45

Menomonie at Holmen, Friday

 

NEW RICHMOND   36

RIVER FALLS   33

New Richmond at Onalaska, Friday

------------------------------------------------------------

Division 3 River Falls Sectional

 

ELLSWORTH   21

DURAND   49

Durand at Arcadia, Friday

 

CHETEK-WEYERHAEUSER   32

WEST SALEM   60

West Salem at Bloomer, Friday

 

ST. CROIX CENTRAL   27

SPOONER   29

Spooner at Barron, Friday

 

SOMERSET   37

ST. CROIX FALLS   70

SCF at Hayward, Friday

 

CUMBERLAND   32

AMERY   52

Amery at Baldwin-Woodville, Friday

 

OSCEOLA   47

NORTHWESTERN   43

Osceola at Ladysmith, Friday

-------------------------------------------------------------

Division 4 Chippewa Falls Sectional

 

UNITY   53

STANLEY-BOYD   70

S-B at Colfax, Friday

 

WEBSTER   32

GRANTSBURG   71

Grantsburg at EC Regis, Friday

 

SPRING VALLEY   39

BOYCEVILLE   51

Boyceville at Elk Mound, Friday

 

CADOTT   51

FLAMBEAU   54

Flambeau at Cameron, Friday

 

CHEQUAMEGON   38

HURLEY   48

Hurley at Colby, Friday

--------------------------------------------------------------

Division 4 Baraboo Sectional

 

MELROSE-MINDORO   31

AUGUSTA   44

Augusta at Mondovi, Friday

 

WHITEHALL   38

OSSEO-FAIRCHILD   51

O-F at Fall Creek, Friday

---------------------------------------------------------------

Division 5 Spooner Sectional

 

PRAIRIE FARM   29

McDONELL CENTRAL   55

 

CLEAR LAKE   9

EAU CLAIRE IMMANUEL LUTHERAN   58

McD at ECIL, Friday

 

NEW AUBURN   2

CLAYTON   80

 

GLENWOOD CITY   34

TURTLE LAKE   40

TL at Clayton, Friday

 

RIB LAKE   17

OWEN-WITHEE   70

 

GILMAN   26

CORNELL  28

Cornell at O-W, Friday

 

BAYFIELD   44

WINTER   57

Winter at Northwood, Friday

 

FREDERIC  73

DRUMMOND   52

Drummond at Mellen, Friday

 

BIRCHWOOD   15

LUCK   68

 

SOLON SPRINGS   33

SIREN   77

Siren at Luck, Friday

 

WASHBURN   46

SHELL LAKE   51

Shell Lake at South Shore, Friday

---------------------------------------------------------------

Division 5 La Crosse Logan Sectional

 

ALMA/PEPIN   65

ELEVA-STRUM   73, F-OT

 

ELMWOOD   43

BLAIR-TAYLOR   52

B-T at E-S, Friday

 

GILMANTON   43

COCHRANE-FOUNTAIN CITY   46

 

INDEPENDENCE   39

PLUM CITY   49

C-FC at PC, Friday

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and WQOW. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service and Mobile Privacy Policy & Terms of Service.

Persons with disabilities who need assistance with issues relating to the content of this station's pubic inspection file should contact Director of Station Operations Lisa Patrow at 715-852-5920. Questions or concerns relating to the accessibility of the FCC's online public file system should be directed to the FCC at 888-225-5322, at 888-835-5322 (TTY) or at fccinfo@fcc.gov.