HS Sports - Tuesday - WQOW TV: Eau Claire, WI NEWS18 News, Weather, and Sports

HS Sports - Tuesday

Posted:
EC North sweeps a BRC softball doubleheader vs. EC Memorial EC North sweeps a BRC softball doubleheader vs. EC Memorial
Fall Creek takes two at Altoona Fall Creek takes two at Altoona
EC Memorial pitcher Dalton Roach caps off the doubleheader sweep of Menomonie with a pair of K's EC Memorial pitcher Dalton Roach caps off the doubleheader sweep of Menomonie with a pair of K's
Altoona outslugs Fall Creek Altoona outslugs Fall Creek

HS SOFTBALL

Big Rivers

 

EAU CLAIRE MEMORIAL   0

EAU CLAIRE NORTH   1, F-10 INN.

 

EAU CLAIRE MEMORIAL   4

EAU CLAIRE NORTH   12

Old Abes: 0-2 (1-7), Huskies: 2-0 (5-0)

 

CHIPPEWA FALLS   7

RIVER FALLS   0

 

CHIPPEWA FALLS   10

RIVER FALLS   0, F-5 INN.

 

RICE LAKE   1

HUDSON   10

 

RICE LAKE   1

HUDSON   11, F-5 INN.

-------------------------------------------------------------

Western Cloverbelt

 

FALL CREEK   9

ALTOONA   0

 

FALL CREEK   12

ALTOONA   1

Crickets: 5-1 (5-1), Railroaders: 3-1 (5-2)

 

THORP   14

STANLEY-BOYD   2, F-6 INN.

 

THORP   12

STANLEY-BOYD   2, F-5 INN.

 

McDONELL CENTRAL   6

CADOTT   2

 

McDONELL CENTRAL   8

CADOTT   9

--------------------------------------------------------------

Eastern Cloverbelt

 

AUGUSTA   15

MARSHFIELD COLUMBUS   4, F-5 INN.

 

AUGUSTA   9

MARSHFIELD COLUMBUS   1

--------------------------------------------------------------

Dunn-St. Croix

 

PEPIN/ALMA   4

COLFAX   1

 

PEPIN/ALMA   8

COLFAX   1

 

SPRING VALLEY   6

ELK MOUND   5

 

SPRING VALLEY   2

ELK MOUND   6

 

ELMWOOD   14

MONDOVI   1

 

ELMWOOD   5

MONDOVI   4

 

ST. CROIX CENTRAL   1

GLENWOOD CITY   0

 

ST. CROIX CENTRAL   4

GLENWOOD CITY   5

-------------------------------------------------------------

Middle Border

 

BALDWIN-WOODVILLE   9

DURAND   0

 

BALDWIN-WOODVILLE   5

DURAND   0

------------------------------------------------------------

Lakeland

 

NEW AUBURN   0

CORNELL   15, F-3 INN.

 

LAKE HOLCOMBE   4

BRUCE   10

------------------------------------------------------------

Dairyland

 

MELROSE-MINDORO   1

BLAIR-TAYLOR   13, F-5 INN.

 

MELROSE-MINDORO   0

BLAIR-TAYLOR   9

 

COCHRANE-FOUNTAIN CITY   7

INDEPENDENCE/GILMANTON   0

 

COCHRANE-FOUNTAIN CITY   10

INDEPENDENCE/GILMANTON   0, F-5 INN.

 

=================================

HS BASEBALL

Big Rivers

 

MENOMONIE   0

EAU CLAIRE MEMORIAL   8

 

EAU CLAIRE MEMORIAL   12

MENOMONIE   1, F-6 INN.

Old Abes: 2-0 (4-3), Mustangs: 0-2 (1-3)

 

EAU CLAIRE NORTH   11

RIVER FALLS   1, F-5 INN.

 

RIVER FALLS   4

EAU CLAIRE NORTH   5

Danny Kron w/ GWRBI

Huskies: 2-0 (2-4), Wildcats: 0-2 (1-4)

 

HUDSON   14

CHIPPEWA FALLS   6

 

HUDSON   16

CHIPPEWA FALLS   6

Raiders: 0-0 (0-0), Cardinals: 0-0 (1-1)

-------------------------------------------------------------- 

Western Cloverbelt

 

FALL CREEK   1

ALTOONA   10

Crickets: 1-1 (1-1); Railroaders: 4-0 (4-0)

 

OSSEO-FAIRCHILD   4

EAU CLAIRE REGIS   6

Thunder: 0-2 (0-4), Ramblers: 2-0 (2-0)

 

McDONELL CENTRAL  17

CADOTT   4, F-6 INN.

--------------------------------------------------------------

Eastern Cloverbelt

 

NEILLSVILLE   5

GREENWOOD   1

 

MARSHFIELD COLUMBUS   0

COLBY   4

---------------------------------------------------------------

Heart O'North

 

SPOONER   4

CHETEK-WEYERHAEUSER   9

 

BLOOMER   8

BARRON   11

 

LADYSMITH   2

HAYWARD   9

--------------------------------------------------------------

Middle Border

 

NEW RICHMOND   16

DURAND   2, F-5 INN.

--------------------------------------------------------------

Lakeland

 

NEW AUBURN   8

CORNELL   25, F-5 INN.

-----------------------------------------------------------

Dairyland

 

WHITEHALL   13

ELEVA-STRUM   0, F-5 INN.

 

=================================

GIRLS HS SOCCER

 

EAU CLAIRE NORTH   2

HUDSON   1

 

CHIPPEWA FALLS   0

RICE LAKE   2

 

==================================

BOYS HS GOLF

Big Rivers Conference at Lake Wissota G.C.

 

1. RIVER FALLS   151

2. EAU CLAIRE MEMORIAL   156

3. HUDSON   161

4. EAU CLAIRE NORTH   162

5. CHIPPEWA FALLS   173

6. RICE LAKE   181

7. MENOMONIE   188

Medalists: Garrett Loomis (RF) & Ryan Isaacson (ECM), 36

---------------------------------------------------------------

Cloverbelt Conference at Neillsville G.C.

 

1. OSSEO-FAIRCHILD   169

2. CADOTT   177

3. ALTOONA   181

4. McDONELL CENTRAL   187

5. STANLEY-BOYD   197

6. EAU CLAIRE REGIS   198

7. MARSHFIELD COLUMBUS   206

8. COLBY   209

9. FALL CREEK   212

10. NEILLSVILLE   213

11. THORP   232

12. GREENWOOD   316

Medalist: Thomas Longbella (MCD), 38

 

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and WQOW. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service and Mobile Privacy Policy & Terms of Service.

Persons with disabilities who need assistance with issues relating to the content of this station's pubic inspection file should contact Director of Station Operations Lisa Patrow at 715-852-5920. Questions or concerns relating to the accessibility of the FCC's online public file system should be directed to the FCC at 888-225-5322, at 888-835-5322 (TTY) or at fccinfo@fcc.gov.