HS Sports - Monday - WQOW TV: Eau Claire, WI NEWS18 News, Weather, and Sports

HS Sports - Monday

Posted:
EC Memorial's Katy Schiefelbein scores the game-winner vs. Chippewa Falls in the 2nd OT EC Memorial's Katy Schiefelbein scores the game-winner vs. Chippewa Falls in the 2nd OT
Chippewa Falls sweeps EC Memorial Chippewa Falls sweeps EC Memorial
EC Immanuel Lutheran's Matthias Schaller scores as the Lancers sweep Eleva-Strum EC Immanuel Lutheran's Matthias Schaller scores as the Lancers sweep Eleva-Strum
EC Regis #1 singles Hunter Cameron as the Ramblers defeat Altoona, 6-1 EC Regis #1 singles Hunter Cameron as the Ramblers defeat Altoona, 6-1

GIRLS HS SOCCER

Big Rivers

  

EAU CLAIRE MEMORIAL   1

CHIPPEWA FALLS   0, F-2 OT

Old Abes: 3-0-0 (4-1-0), Cardinals: 2-4-0 (4-5-0)

 

MENOMONIE   0

EAU CLAIRE NORTH   2

Mustangs: 0-5-0 (1-5-1), Huskies: 3-2-0 (4-2-0)

 

RICE LAKE   0

RIVER FALLS   5

 

=================================

HS SOFTBALL

Big Rivers

  

EAU CLAIRE MEMORIAL   0

CHIPPEWA FALLS   17, F-5 INN.

 

EAU CLAIRE MEMORIAL   1

CHIPPEWA FALLS   18, F-5 INN.

Old Abes: 0-4 (1-9), Cardinals: 4-0 (11-3)

-------------------------------------------------------------

Western Cloverbelt

  

FALL CREEK   31

STANLEY-BOYD   0, F-5 INN.

 

McDONELL CENTRAL   8

EAU CLAIRE REGIS   6

-------------------------------------------------------------

Eastern Cloverbelt

  

OWEN-WITHEE   1

GILMAN   19, F-3 INN.

 

OWEN-WITHEE   1

GILMAN   16, F-3 INN.

 

SPENCER   19

LOYAL   1, F-4 INN.

 

SPENCER   9

LOYAL   3

------------------------------------------------------------

Dunn-St. Croix

  

PEPIN/ALMA   4

ELK MOUND   1

 

PEPIN/ALMA   4

ELK MOUND   6

 

GLENWOOD CITY   1

MONDOVI   3

 

GLENWOOD CITY   8

MONDOVI   7

------------------------------------------------------------

Middle Border

  

ELLSWORTH   0

BALDWIN-WOODVILLE   4

 

ELLSWORTH   0

BALDWIN-WOODVILLE   8

------------------------------------------------------------

Dairyland

  

BLAIR-TAYLOR   2

COCHRANE-FOUNTAIN CITY   5

------------------------------------------------------------

Lakeland

 

BRUCE   10

FLAMBEAU   9

 

PRAIRIE FARM   0

CORNELL   13, F-5 INN.

 

CLEAR LAKE   0

CORNELL   5, F-5 INN.

 

==================================

HS BASEBALL

Dairyland

  

ELEVA-STRUM   0

EAU CLAIRE IMMANUEL LUTHERAN   10, F-5 INN.

 

ELEVA-STRUM   0

EAU CLAIRE IMMANUEL LUTHERAN   17, 4TH

Cardinals: 0-4 (0-4), Lancers: 3-1 (3-2)

------------------------------------------------------------

Western Cloverbelt

  

EAU CLAIRE REGIS   15

THORP   6

 

CADOTT   2

ALTOONA   7

--------------------------------------------------------------

Eastern Cloverbelt

  

GILMAN   0

GREENWOOD   20, F-5 INN.

-------------------------------------------------------------

Dunn-St. Croix

  

SPRING VALLEY   1

PEPIN/ALMA   5

 

COLFAX   1

ELK MOUND   2

 

COLFAX   1

ELK MOUND   11, F-6 INN.

 

==================================

BOYS HS TENNIS

Non-Conference

  

ALTOONA   1

EAU CLAIRE REGIS   6

--------------------------------------------------------------

Big Rivers

  

MENOMONIE   6

CHIPPEWA FALLS   1

 

==================================

BOYS HS GOLF

Big Rivers at Lake Hallie G.C.

  

1. EAU CLAIRE NORTH   153

1. RIVER FALLS   153

3. EAU CLAIRE MEMORIAL   159

4. HUDSON   163

5. CHIPPEWA FALLS   176

5. RICE LAKE   176

7. MENOMONIE   193

Medalist: Garrett Loomis (RF), 36

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and WQOW. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service and Mobile Privacy Policy & Terms of Service.

Persons with disabilities who need assistance with issues relating to the content of this station's pubic inspection file should contact News Director Dan Schillinger at 715-852-5920. Questions or concerns relating to the accessibility of the FCC's online public file system should be directed to the FCC at 888-225-5322, at 888-835-5322 (TTY) or at fccinfo@fcc.gov.