HS Sports - Saturday - WQOW TV: Eau Claire, WI NEWS18 News, Weather, and Sports

HS Sports - Saturday

Posted:
Max Sires returns a kickoff 85 yards for a touchdown Max Sires returns a kickoff 85 yards for a touchdown
Gilman falls to Wausau Newman in Cloverwood action Gilman falls to Wausau Newman in Cloverwood action
Aubrey Roberts posts the top time at the Smiley Invite Aubrey Roberts posts the top time at the Smiley Invite
EC Memorial defeats Elk Mound at the North Invite EC Memorial defeats Elk Mound at the North Invite

HIGH SCHOOL FOOTBALL

Cloverbelt

 

SPENCER/COLUMBUS    22

EAU CLARIE REGIS    25    F-OT

ECR: Cam Pedersen game-winning 19-yard FG

Rockets: 1-3 (2-3), Ramblers: 3-1 (3-2)

-----------------------------------------------------------

Cloverwood

 

GILMAN     0

WAUSAU NEWMAN     40

PIRATES: 2-3 (2-3), CARDINALS: 3-2 (3-2)

 

=================================

HS VOLLEYBALL

Eau Claire North Invite

 

THORP     1

EAU CLAIRE NORTH     2

 

ELK MOUND      1

EAU CLAIRE MEMORIAL    2

 

ELK MOUND     0

ALTOONA     2

 

MONDOVI    2

BLOOMER     1

 

=================================

HS SOCCER

 

McDONELL/REGIS     3

MENOMONIE     1

 

EAU CLAIRE NORTH      1

APPLETON WEST     0

 

EAU CLAIRE NORTH       2

APPLETON XAVIER    0

 

EAU CLAIRE MEMORIAL     1

GREEN BAY PREBLE    2

 

NEW RICHMOND    6

SUPERIOR    1

 

=================================

BOYS HS CROSS COUNTRY

Smiley Invite 

Division 1

 

1. STEVENS POINT     41

2. KIMBERLY    105

3. EAU CLAIRE MEMORIAL    109

4. MADISON MEMORIAL    148

5. SUN PRAIRIE     166

10. EAU CLAIRE NORTH     322

-----------------------------------------------------------

Division 2 & 3

 

1. SHOREWOOD    53

2. LITTLE CHUTE    106

3. CHEQUAMEGON    109

4. MARATHON    142

5. BOSCOBEL    145

13. LOYAL    416

20. NEILLSVILLE    572

27. LADYSMITH     842

 

=================================

GIRLS HS CROSS COUNTRY

Smiley Invite 

Division 1

 

1. EAGEN (MN)    63

2. SUN PRAIRIE     87

3. STEVENS POINT    92

4. EAU CLAIRE MEMORIAL    122

5. MADISON MEMORIAL    175

22. EAU CLAIRE NORTH    620

Medalist: Aubrey Roberts (ECM) 14:38

-----------------------------------------------------------

Division 2 & 3

 

1. LITTLE CHUTE    157

2. PHILLIPS    174

3. KIEL    182

4. TOMAHAWK    220

5. CHEQUAMEGON    250

9. FALL CREEK    280

15. COLBY/ABBOTSFORD     365

28. LOYAL    757

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and WQOW. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service and Mobile Privacy Policy & Terms of Service.

Persons with disabilities who need assistance with issues relating to the content of this station's pubic inspection file should contact News Director Dan Schillinger at 715-852-5920. Questions or concerns relating to the accessibility of the FCC's online public file system should be directed to the FCC at 888-225-5322, at 888-835-5322 (TTY) or at fccinfo@fcc.gov.