Sports Overtime - Thursday - WQOW TV: Eau Claire, WI NEWS18 News, Weather, and Sports

Sports Overtime - Thursday

Posted:
EC Memorial defeats Chippewa Falls in a Division 1 Sectional Semifinal EC Memorial defeats Chippewa Falls in a Division 1 Sectional Semifinal
Barron beats Cumberland to advance to a Division 4 Sectional Final Barron beats Cumberland to advance to a Division 4 Sectional Final
EC North advances in Division 1 with a win over River Falls EC North advances in Division 1 with a win over River Falls
Amanda Giguere of EC Regis goes up for a kill against Mondovi Amanda Giguere of EC Regis goes up for a kill against Mondovi
McDonell Central moves on in Division 4 McDonell Central moves on in Division 4

BOYS HS SOCCER

WIAA Sectional Semifinals

Division 1

  

CHIPPEWA FALLS   1

EAU CLAIRE MEMORIAL   4

 

GREEN BAY PREBLE   1

NEENAH   0

Sectional Final at Stevens Point, Saturday, 5:00 P.M. 

-------------------------------------------------------------

Division 2

 

RIVER FALLS   2

NEW RICHMOND   3, F-OT

 

PULASKI   1

MARSHFIELD   2

Sectional Final at Marshfield, Saturday, 4:00 P.M.

--------------------------------------------------------------

Division 3

  

RICE LAKE   0

WEST SALEM   2

 

NORTHLAND PINES   0

ASHLAND   6

Sectional Final at Dorais Field, Chippewa Falls, Saturday, 2:00 P.M.

--------------------------------------------------------------

Division 4

  

BARRON   2

CUMBERLAND   0

 

MARSHFIELD COLUMBUS   2

STEVENS POINT PACELLI   4

Sectional Final at Marshfield, Saturday, 1:00 P.M.

 

==================================

GIRLS HS VOLLEYBALL

WIAA Regional Semifinals

Division 1

  

RIVER FALLS   1

EAU CLAIRE NORTH   3

 

MENOMONIE   1

MERRILL   3

 

SUPERIOR   2

HUDSON   3

-------------------------------------------------------------

Division 2

  

SPARTA   0

ALTOONA   3

 

BALDWIN-WOODVILLE   2

NEW RICHMOND   3

 

PRESCOTT   1

OSCEOLA   3

 

RICE LAKE   3

ASHLAND   0

 

HAYWARD   0

BARRON   3

--------------------------------------------------------------

Division 3

  

NEILLSVILLE   0

STANLEY-BOYD   3

 

ELK MOUND   3

LA CROSSE AQUINAS   2

 

SPRING VALLEY   0

ARCADIA   3

 

CADOTT   0

FALL CREEK   3

 

MONDOVI   0

EAU CLAIRE REGIS   3

 

PHILLIPS   0

CAMERON   3

 

LADYSMITH   0

BLOOMER   3

 

GRANTSBURG   3

COLFAX   0

 

UNITY   0

WEBSTER   3

--------------------------------------------------------------

Division 4

 

LAKE HOLCOMBE     0

McDONELL CENTRAL    3

 

FREDERIC     0

CLAYTON    3

 

PRAIRIE FARM     0

LUCK     3

 

EAU CLAIRE IMMANUEL LUTHERAN       0

TURTLE LAKE      3

 

SIREN     3

SOLON SPRINGS     1

 

SHELL LAKE     3

MERCER     2

 

PLUM CITY     1

COCHRANE-FOUNTAIN CITY     3

 

PEPIN    0

GILMANTON    3

 

PORT EDWARDS    1

OWEN-WITHEE     3

 

PRENTICE     0

GREENWOOD     3

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and WQOW. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service and Mobile Privacy Policy & Terms of Service.

Persons with disabilities who need assistance with issues relating to the content of this station's pubic inspection file should contact Director of Station Operations Lisa Patrow at 715-852-5920. Questions or concerns relating to the accessibility of the FCC's online public file system should be directed to the FCC at 888-225-5322, at 888-835-5322 (TTY) or at fccinfo@fcc.gov.