HS Sports - Tuesday - WQOW TV: Eau Claire, WI NEWS18 News, Weather, and Sports

HS Sports - Tuesday

Posted:
EC North's Curtis Goodale nets the game-winner as the Huskies advance EC North's Curtis Goodale nets the game-winner as the Huskies advance
Jens Lantz & his Ellsworth teammates will wrestling at the WIAA State Team Tournament Jens Lantz & his Ellsworth teammates will wrestling at the WIAA State Team Tournament
Menomonie's Nate Stanley takes it to the hoop in a win over EC Memorial Menomonie's Nate Stanley takes it to the hoop in a win over EC Memorial
Luke Murphy becomes the all-time leading scorer at River Falls as the Wildcats knock off EC North Luke Murphy becomes the all-time leading scorer at River Falls as the Wildcats knock off EC North

BOYS HS HOCKEY

WIAA Regional Semifinals

Eau Claire Sectional

 

MEDFORD   2

EAU CLAIRE NORTH   3

ECN's 1st playoff win since 2006

EC North vs. Regis/McDonell, Friday, 5:00 P.M.,

Hobbs Ice Center

 

ALTOONA/FALL CREEK   0

ASHLAND/WASHBURN   9

Ashland/Washburn at Rice Lake, Thursday, 7:00 P.M.

 

CHEQUAMEGON/PHILLIPS   5

MARSHFIELD   1

C/P vs. EC Memorial, Friday, 7:30 P.M.,

Hobbs Ice Center

-------------------------------------------------------------

Amery Sectional

 

SPOONER CO-OP   6

BALDWIN-WOODVILLE CO-OP   2

Spooner at Hudson, Thursday, 5:00 P.M.

 

AMERY CO-OP   3

SIREN CO-OP   8

Siren at New Richmond, Thursday, 7:00 P.M.

 

==================================

HS WRESTLING

WIAA Team Sectionals

Division 1 Final

 

MENOMONIE   20

MERRILL   37

 

Division 2

Semifinals

 

RICE LAKE   4

ELLSWORTH   67

 

STANLEY-BOYD/OWEN-WITHEE/THORP   23

AMERY   52

 

Final

 

AMERY   19

ELLSWORTH   44

------------------------------------------------------------

Division 3

 

CUMBERLAND   18

SPRING VALLEY/ELMWOOD   51

 

LA CROSSE AQUINAS   36

PHILLIPS   37

 

Final

 

PHILLIPS   6

SPRING VALLEY/ELMWOOD   69

 

==================================

BOYS HS BASKETBALL

Big Rivers

 

EAU CLAIRE MEMORIAL   47 

MENOMONIE   56

Old Abes: 6-5 (11-10), Mustangs: 7-4 (15-6)

 

EAU CLAIRE NORTH   47

RIVER FALLS   64

Huskies: 4-8 (6-14), Wildcats: 4-7 (9-12)

 

CHIPPEWA FALLS   78

HUDSON   94

-----------------------------------------------------------

Eastern Cloverbelt

 

GILMAN   48

AUGUSTA   65

-----------------------------------------------------------

Dunn-St. Croix

 

ELK MOUND   58

COLFAX   48

 

GLENWOOD CITY   75

ELMWOOD   50

 

ST. CROIX CENTRAL   37

SPRING VALLEY   56

 

BOYCEVILLE   24

MONDOVI   66

-----------------------------------------------------------

Middle Border

 

BALDWIN-WOODVILLE   62

DURAND   59

-----------------------------------------------------------

Dairyland

 

BLAIR-TAYLOR   64

WHITEHALL   39

 

GILMANTON   54

ALMA/PEPIN   44

-----------------------------------------------------------

Lakeland

 

PRAIRIE FARM   70

LAKE HOLCOMBE   56

 

BRUCE   41

CORNELL   59

 

WINTER   9

LUCK   54

 

BIRCHWOOD   44

NEW AUBURN   57

-----------------------------------------------------------

Non-Conference

 

SUPERIOR   62

RICE LAKE   88

RL: Henry Ellenson 46 points

 

ARCADIA   42

FALL CREEK   43

FC: Dakota Hopkins game-winning 3-pointer

 

G-E-T   58

ALTOONA   49

 

ASHLAND   51

NORTHWESTERN   49

 

COULEE CHRISTIAN   47

LINCOLN   74

 

PLUM CITY   41

EAU CLAIRE IMMANUEL LUTHERAN   44

 

=================================

GIRLS HS BASKETBALL

Big Rivers

 

MENOMONIE   31

EAU CLAIRE MEMORIAL   46

 

EAU CLAIRE NORTH   50

RIVER FALLS   40

 

HUDSON   39

CHIPPEWA FALLS   43

-----------------------------------------------------------

Western Cloverbelt

 

OSSEO-FAIRCHILD   27

EAU CLAIRE REGIS   64

 

FALL CREEK   62

McDONELL CENTRAL   26

 

ALTOONA   43

THORP   44

 

-----------------------------------------------------------

Eastern Cloverbelt

 

MARSHFIELD COLUMBUS   13

NEILLSVILLE   44

 

AUGUSTA   52

SPENCER   23

 

GREENWOOD   30

COLBY   49

 

OWEN-WITHEE   84

GILMAN   40

-----------------------------------------------------------

Dunn-St. Croix

 

COLFAX   51

ST. CROIX CENTRAL   29

-----------------------------------------------------------

Heart O'North

 

BLOOMER   27

LADYSMITH   54

-----------------------------------------------------------

Middle Border

 

OSCEOLA   30

BALDWIN-WOODVILLE   59

-----------------------------------------------------------

Dairyland

 

LINCOLN   46

GILMANTON   36

-----------------------------------------------------------

Lakeland

 

FREDERIC   59

NORTHWOOD   27

 

LAKE HOLCOMBE   26

PRAIRIE FARM   58

-----------------------------------------------------------

Non-Conference

 

EAU CLAIRE IMMANUEL LUTHERAN   39

DURAND   65

 

CHETEK-WEYERHAEUSER   32

CAMERON   73

 

SUPERIOR   62

RICE LAKE   66

 

ST. CROIX FALLS   48

BARRON   71

 

ALMA/PEPIN   46

ELMWOOD   41

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and WQOW. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service and Mobile Privacy Policy & Terms of Service.

Persons with disabilities who need assistance with issues relating to the content of this station's pubic inspection file should contact Director of Station Operations Lisa Patrow at 715-852-5920. Questions or concerns relating to the accessibility of the FCC's online public file system should be directed to the FCC at 888-225-5322, at 888-835-5322 (TTY) or at fccinfo@fcc.gov.