Sports Overtime - Tuesday - WQOW TV: Eau Claire, WI NEWS18 News, Weather, and Sports

Sports Overtime - Tuesday

Posted:
McKenna McVey and Elk Mound move on with a win over Mauston McKenna McVey and Elk Mound move on with a win over Mauston
Chloe Wanink of Cameron cruises in for 2 points Chloe Wanink of Cameron cruises in for 2 points
Jamie Reit takes it to the hoop as Stanley-Boyd beats Chetek-Weyerhaeuser Jamie Reit takes it to the hoop as Stanley-Boyd beats Chetek-Weyerhaeuser
McDonell moves on in Division 5 by beating Bruce McDonell moves on in Division 5 by beating Bruce
Emily Hein (#12) has 30 points as EC Immanuel Lutheran defeats Prairie Farm Emily Hein (#12) has 30 points as EC Immanuel Lutheran defeats Prairie Farm

GIRLS HS BASKETBALL

WIAA Regional Quarterfinals

Division 2 Marshfield Sectional

 

MENOMONIE   33

ASHLAND   44

Ashland at New Richmond, Friday

--------------------------------------------------------------

Division 3 River Falls Sectional

 

MAUSTON   37

ELK MOUND   56

Elk Mound at Neillsville, Friday

 

VIROQUA   36

WEST SALEM   47

West Salem at Durand, Friday

 

BLACK RIVER FALLS   37

BLOOMER   54

Bloomer at Arcadia, Friday

 

ALTOONA   39

G-E-T   47

G-E-T at La Crosse Aquinas, Friday

 

SPOONER   37

PRESCOTT   47

Prescott at Hayward, Friday

 

OSCEOLA   38

AMERY   54

Amery at Barron, Friday

 

ELLSWORTH   47

ST. CROIX FALLS   64

SCF at Somerset, Friday

 

NORTHWESTERN   51

ST. CROIX CENTRAL   61

SCC at Baldwin-Woodville, Friday

-----------------------------------------------------------

Division 4 Chippewa Falls Sectional

 

WEBSTER   17

CAMERON   55

 

CUMBERLAND   25

FLAMBEAU   51

Regional Semifinal, Friday, at Cameron

 

GRANTSBURG   36

UNITY   47

Winner at Ladysmith, Friday

 

CHETEK-WEYERHAEUSER   33

STANLEY-BOYD   69

S-B at Mondovi, Friday

 

CADOTT   46

BOYCEVILLE   54, F-OT

Boyceville at Colfax, Friday

 

OSSEO-FAIRCHILD   58

GLENWOOD CITY   54

O-F at EC Regis, Friday

 

SPRING VALLEY   40

AUGUSTA   55

Augusta at Fall Creek, Friday

------------------------------------------------------------

Division 4 Deforest Sectional

 

MELROSE-MINDORO   23

WHITEHALL   51

Whitehall at Westby, Friday

 

NECEDAH   35

BLAIR-TAYLOR   58

B-T at Onalaska Luther, Friday

-------------------------------------------------------------

Division 5 Spooner Sectional

 

BRUCE   30

McDONELL CENTRAL   43

 

CLEAR LAKE   16

TURTLE LAKE   60

Regional Semifinal, Friday, at Turtle Lake

 

PRAIRIE FARM   49

EAU CLAIRE IMMANUEL LUTHERAN   70

ECIL at Clayton, Friday

-------------------------------------------------------------

Division 5 La Crosse Logan Sectional

 

ELMWOOD   26

ELEVA-STRUM   50

 

COCHRANE-FOUNTAIN CITY   53

GILMANTON   60

Regional Semifinal, Friday, at E-S

 

PLUM CITY   44

LINCOLN   46

 

ALMA/PEPIN   28

INDEPENDENCE   50

Regional Semifinal, Friday, at Independence

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and WQOW. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service and Mobile Privacy Policy & Terms of Service.

Persons with disabilities who need assistance with issues relating to the content of this station's pubic inspection file should contact News Director Dan Schillinger at 715-852-5920. Questions or concerns relating to the accessibility of the FCC's online public file system should be directed to the FCC at 888-225-5322, at 888-835-5322 (TTY) or at fccinfo@fcc.gov.