HS Sports - Thursday - WQOW TV: Eau Claire, WI NEWS18 News, Weather, and Sports

HS Sports - Thursday

Posted:
Memorial sees their season end in the sectional semifinals Memorial sees their season end in the sectional semifinals
Rain forces a number of changes at the WIAA state softball tournament Rain forces a number of changes at the WIAA state softball tournament
WIAA Director of Communications Todd Clark WIAA Director of Communications Todd Clark
 GIRLS HS SOCCER
WIAA Sectional Semifinals
Division 1

EAU CLAIRE MEMORIAL    0
D.C. EVEREST   1

KIMBERLY   1
DE PERE       3
DCE vs. DPHS, Saturday, Stevens Point
-------------------------------------------------------
Division 2

TOMAH   3
RIVER FALLS   8 

ASHWAUBENON   1  
RHINELANDER   6
RHS vs. RF, Saturday, Wausau East
-------------------------------------------------------
Division 3

RICE LAKE    0
ASHLAND   2

MOSINEE    0
NEW LONDON   5  
ASH vs. NL, Saturday, Rice Lake
-------------------------------------------------------
Division 4

REGIS/McDONELL   0         
WISCONSIN RAPIDS ASSUMPTION   2

OSHKOSH LOURDES   0
LA CROSSE AQUINAS  2 
WRA vs. LCA, Saturday, Wausau West

===================================
Madison (WQOW) -- Sometimes Mother Nature is on the side of spring sports, but that was not the case on Thursday.

Heavy rain in Madison pushes the Division 1 portion of the tournament back one day. Chippewa Falls will still have their quarterfinals game played at Goodman Diamond, but the semifinals games will be moved Verona.

"It is important to get things done relatively on schedule, only because people have plans for the weekend and following the games," says WIAA Director of Communications Todd Clark. "If we can get the games all at one facility we try to do that, however, when you lose a day, and as many games as we play in a day, it's very hard to get it done at one facility, so we need to go off-site on some of these games."

Here is how the rest of the tournament schedule will look:

DIVISION 1
 
Quarterfinals: Friday, June 12

Game-1:  DeForest vs. Germantown - 8:30 a.m.  
Game-2:  Kimberly vs. Watertown - approx. 10:15 a.m.  
Game-3:  Chippewa Falls vs. Westosha Central - Noon
Game-4:  Bay Port vs. Kenosha Bradford - approx. 1:45 p.m.

Semifinals:  Friday, June 12 
at Verona (Country View Elementary)

Game-5: 
Winner Game 1 vs. Winner Game 2  - 3 p.m.
Game-6:  Winner Game 3 vs. Winner Game 4 - approx.4:45 p.m.

Championship Game:  Saturday, June 13
Game-7:  Semifinal Winner Game 1 vs. Semifinal Winner Game 2 - 4:30 p.m.
 

DIVISION 2
 
Semifinals:  Friday, June 12
Game-1:  Turner vs. Waupun - 3:30 p.m.
Game-2:  La Crosse Logan vs. New London - approx. 5:15 p.m.

Championship Game:  Saturday, June 13
Game-3:  Semifinal Winner Game 1 vs. Semifinal Winner Game 2 - 2:30 p.m.


DIVISION 3
 
Semifinals: Friday, June 12
Game-1:  Poynette vs. Lomira - 7 p.m.
Game-2:  Bloomer vs. Laconia - approx. 8:45 p.m.
 
Championship Game: Saturday, June 13
Game-3: Semifinal Winner Game 1 vs. Semifinal Winner Game 2 - 12:30 p.m.


DIVISION 4
 
Semifinals: Saturday, June 13
Game-1:  Juda/Albany vs. Oakfield - 9 a.m.
Game-2:  McDonell Central vs. Pacelli - approx. 10:45 a.m.
 

Championship Game: Saturday, June 13

Game-3:  Semifinal Winner Game 1 vs. Semifinal Winner Game 2 - 6:30 p.m
Powered by Frankly