HS Sports - Saturday - WQOW TV: Eau Claire, WI NEWS18 News, Weather, and Sports

HS Sports - Saturday

Posted:
Eau Claire North's David Ecker fends off Memorial's Zak Sather in Menomonie Eau Claire North's David Ecker fends off Memorial's Zak Sather in Menomonie
Hudson's Rachel Ball wins by 1.5 minutes Hudson's Rachel Ball wins by 1.5 minutes
Immanuel Lutheran's Dan Lau wins the Knudtson Invite Immanuel Lutheran's Dan Lau wins the Knudtson Invite
Osseo-Fairchild's Kari Herman wins the girls race in Fall Creek Osseo-Fairchild's Kari Herman wins the girls race in Fall Creek

HS VOLLEYBALL
Debbie Roesler Memorial Invitational

ELK MOUND   0
MCDONELL CENTRAL   2

Team Scores:
1. MCDONELL CENTRAL   5-0
2. ELK MOUND   4-1
3. OSSEO-FAIRCHILD   3-2
4. GREENWOOD   2-3
5. LOYAL   1-4
6. BLAIR-TAYLOR   0-5


Hudson Invitational

BLOOMER   2
PRESCOTT   0

BLOOMER   1
HUDSON   2

BLOOMER   2
COLFAX   0

BLOOMER   2
SUPERIOR   0


Dairyland Conference Tournament

GILMANTON   0
INDEPENDENCE   2

INDEPENDENCE   0
MELROSE-MINDORO   2

MELROSE-MINDORO   2
GILMANTON   0

Championship Pool:
EAU CLAIRE IMMANUEL LUTHERAN   2
ALMA/PEPIN   1

ALMA/PEPIN   0
MELROSE-MINDORO   2

MELROSE-MINDORO   1
EAU CLAIRE IMMANUAL LUTHERAN   2



BOYS HS SOCCER
Non-Conference

STEVENS POINT   4
CHIPPEWA FALLS   0



HS CROSS COUNTRY
Menomonie Relays

Boys Team Results:
1. EAU CLAIRE MEMORIAL
2. HUDSON
3. LA CROSSE LOGAN
4. RIVER FALLS
5. EAU CLAIRE NORTH
6. MENOMONIE
Medalist: David Ecker (ECN): 16:32.1

Girls Team Results:
1. HUDSON 
2. MENOMONIE
3. NEW RICHMOND
4. ST. CROIX CENTRAL
5. EAU CLAIRE MEMORIAL
6. RIVER FALLS
Medalist: Rachel Ball (HUD): 18:37.5


Knudtston Invitational

Boys Team Results:
1. DURAND   36
2. TOMAHAWK   69
3. EAU CLAIRE IMMANUEL LUTHERAN   84
4. BLOOMER   87
5. COLFAX   101
6. SPRING VALLEY   160
Medalist: Dan Lau (ECIL): 17:23.0

Girls Team Results:
1. TOMAHAWK   33
2. COLFAX   79
3. FALL CREEK   88
4. BOYCEVILLE   103
5. DURAND   118
6. SPRING VALLEY   126
Medalist: Kari Herman (OF): 20:21.4

Powered by Frankly