Sports Overtime - Friday - WQOW TV: Eau Claire, WI NEWS18 News, Weather, and Sports

Sports Overtime - Friday

Posted:
The Ramblers advance to level 4 with a win over Unity The Ramblers advance to level 4 with a win over Unity
Ryan Larson scores a TD as the Panthers run past Bloomer Ryan Larson scores a TD as the Panthers run past Bloomer
Warrior Sam Bliese returns an interception in Rice Lake's win over Antigo Warrior Sam Bliese returns an interception in Rice Lake's win over Antigo
Green Bay Southwest upsets Menomonie Green Bay Southwest upsets Menomonie

HS FOOTBALL
WIAA Level 3 Playoffs

Division 2

(2) GREEN BAY SOUTHWEST   16
(1) MENOMONIE   14

(3) HARTFORD UNION   19
(1) WAUNAKEE   45

Green Bay Southwest vs. Waunakee, Level 4 at Calder Field, Menasha, 7:00 p.m.


Division 3

(2) RICE LAKE   42
(1) ANTIGO   7

(3) NOTRE DAME   28
(1) WEST DE PERE   7

Rice Lake vs. Notre Dame, Level 4 at Stiehm Stadium, D.C. Everest, 7:00 p.m.


Division 4

(4) BLOOMER   0
(2) ST. CROIX CENTRAL   28

(2) FREEDOM   14
(1) WRIGHTSTOWN   13

St. Croix Central vs. Freedom, Level 4 at Merrill, 7:00 p.m.


Division 5

(2) ELK MOUND   7
(1) GRANTSBURG   40

(5) STRATFORD   15
(2) AMHERST   52

Grantsburg at Amherst, Level 4 at Oriole Park, Stanley-Boyd, 7:00 p.m.


Division 6

(4) UNITY   8
(3) EAU CLAIRE REGIS   21

(2) MARATHON   12
(1) IOLA-SCANDINAVIA   32

Eau Claire Regis vs. Iola-Scandinavia, Level 4 at Goerke Park, Stevens Point, 7:00 p.m.


Division 7

(3) ABBOTSFORD   50
(1) CLEAR LAKE   14

(2) BANGOR   16
(1) EDGAR   8

Abbotsford vs. Bangor, Level 4 at Dorais Field, Chippewa Falls, 7:00 p.m.



GIRLS HS VOLLEYBALL
WIAA State Semifinals

Division 1

RIVER FALLS   3
OCONOMOWOC   1   

DIVINE SAVIOR HOLY ANGELS   1
BURLINGTON   3

Wildcats vs. Demons, State Championship Game, Saturday, 4:30 p.m.


Division 3

EAU CLAIRE REGIS   3
STRATFORD   2
23-25, 15-25, 25-14, 25-20, 19-17

LAKE COUNTRY LUTHERAN   3
WATERLOO   2

Ramblers vs. Lightning, State Championship Game, Saturday, 11:30 a.m.


Division 4

CLAYTON   3
WAUSAU NEWMAN CATHOLIC   2
25-18, 23-25, 25-21, 20-25, 15-8

LOURDES ACADEMY   3
BENTON   0

Bears vs. Knights, State Championship Game, Saturday, 9 a.m.



BOYS HS SOCCER
WIAA State Semifinals
Division 4

(4) MCDONELL/REGIS   1
(1) THE PRAIRIE SCHOOL   5

(3) STURGEON BAY   1
(2) KOHLER   0

The Prairie Hawks vs. Clippers, State Championship Game, Saturday, 4:30 p.m.


Division 3

(4) PLYMOUTH   0
(1) DELAVAN-DARIEN   2   

(3) AMERY   1
(2) MOUNT HOREB   5

Delavan-Darien vs. Mount Horeb, State Championship Game, Saturday, 2:00 p.m.

Powered by Frankly