HS Sports - Saturday - WQOW TV: Eau Claire, WI NEWS18 News, Weather, and Sports

HS Sports - Saturday

Posted:
Mason Phillips wins his first WIAA State Title at 138 pounds, the first in Eau Claire North history Mason Phillips wins his first WIAA State Title at 138 pounds, the first in Eau Claire North history
Eau Claire Memorial wins their 9th straight Sectional Title to advance to State Eau Claire Memorial wins their 9th straight Sectional Title to advance to State
The Stars roll past Hudson to advance to their first ever WIAA Tournament The Stars roll past Hudson to advance to their first ever WIAA Tournament
Colfax wins the Division 4 Regional Championship Colfax wins the Division 4 Regional Championship
Bloomer beats St. Croix Central to claim another Regional Title Bloomer beats St. Croix Central to claim another Regional Title

HS WRESTLING
WIAA State Individual Wrestling Tournament

Area wrestling Champions:
Division 1
138 - Mason Phillips, Eau Claire North - first in school history

Division 2
138 - Sam Stuhl, Ellsworth, 4th career state title

Division 3
152 - Brock Schlough, Boyceville, 3rd career state title
195 - Garrett Joles, Boyceville

For a link to all weight class brackets & results in all three divisions, click here.



BOYS HS HOCKEY
WIAA Sectional Finals
Sectional #2

(2) EAU CLAIRE NORTH   0
(1) EAU CLAIRE MEMORIAL   4
Old Abes advance to State Tournament for 9th straight season


Sectional #1

(2) SUPERIOR   1
(1) HUDSON   4
Raiders advance to State Tournament



GIRLS HS HOCKEY
WIAA Sectional Finals
Sectional #1

(2) EAU CLAIRE AREA   6
(1) HUDSON   1
ECA: Abigail Stow 4 goals
Stars make first ever trip to State Tournament



GIRLS HS BASKETBALL
WIAA Regional Finals
Division 1

(8) CHIPPEWA FALLS   
(1) APPLETON NORTH   
Postponed to Monday, February 26, 7:00 p.m.


Division 2

(3) MENOMONIE   
(2) RICE LAKE   
Postponed to Monday, February 26, 7:00 p.m.


Division 3

(3) BLOOMER   50
(2) ST. CROIX CENTRAL   38
Blackhawks: Sierra Raine 16 points

(4) AMERY   30
(1) HAYWARD   32
Winners play Thursday, March 1st, 7:00 p.m.


Division 4

(4) EAU CLAIRE REGIS   
(1) MELROSE-MINDORO   
Postponed to Monday, February 26, 7:00 p.m.

(3) ELK MOUND   
(2) DURAND   
Postponed to Monday, February 26, 7:00 p.m.

(3) CLEAR LAKE   34
(2) COLFAX   48

(4) CAMERON   52
(1) ST. CROIX FALLS   46
Winners play Thursday, March 1st, 7:00 p.m.


Division 5

(3) McDONELL CENTRAL   49
(2) RIB LAKE   38

(4) CLAYTON   
(1) FLAMBEAU   
Postponed to Monday, February 26, 7:00 p.m, winner to play McDonell Central

WIAA Girls Basketball brackets & results available here.



BOYS HS BASKETBALL
Non-Conference

GLENWOOD CITY   29
BLOOMER   46
Blackhawks: Johnny Bleskacek 22 points


Dairyland Conference

ALMA-PEPIN   33
BLAIR-TAYLOR   76

AUGUSTA   65
ELEVA-STRUM   52

COULEE CHRISTIAN   62
EAU CLAIRE IMMANUEL LUTHERAN   56

INDEPENDENCE   70
GILMANTON   53

ALMA CENTER LINCOLN   57
WHITEHALL   77

MELROSE-MINDORO   73
COCHRANE-FOUNTAIN CITY   41


Cloverbelt Crossover

1st place game
MARSHFIELD   72
OSSEO-FAIRCHILD   60

2nd place game
NEILLSVILLE   63
ALTOONA   53

Powered by Frankly