HS Sports - Tuesday - WQOW TV: Eau Claire, WI NEWS18 News, Weather, and Sports

HS Sports - Tuesday

Posted:
Ben Lambele scores 31 points to lead the Mounders past Fall Creek Ben Lambele scores 31 points to lead the Mounders past Fall Creek
The Railroaders roll past Nekoosa The Railroaders roll past Nekoosa
The Lancers top New Auburn The Lancers top New Auburn
Hayden Baughman scores 28 as the Macks beat Cornell Hayden Baughman scores 28 as the Macks beat Cornell
The Cardinals top 100 points in a win over Weston The Cardinals top 100 points in a win over Weston

BOYS HS BASKETBALL
WIAA Regional Quarterfinals
Division 3

(13) NEKOOSA   33
(4) ALTOONA   69

(12) WESTBY   47
(5) MAUSTON   55
Winners play at higher seed, Friday, 7:00 p.m.

(10) BALDWIN-WOODVILLE   52
(7) NORTHWESTERN   67
Winner plays (2) Bloomer, Friday, 7:00 p.m.

(11) AMERY   58
(6) HAYWARD   47
Winner plays (3) Ellsworth, Friday, 7:00 p.m.

(9) SOMERSET   57
(8) BARRON   48
Winner plays (1) Barron, Friday, 7:00 p.m.


Division 4

(10) FALL CREEK   63
(7) ELK MOUND   72
EM: Ban Lambele 31 points
Winner plays (2) Eau Claire Regis, Friday, 7:00 p.m.

(9) AUGUSTA   59
(8) MONDOVI   63
Winner plays (1) Osseo-Fairchild, Friday, 7:00 p.m.

(12) COCHRANE-FOUNTAIN CITY   60
(5) CADOTT   52
Winner plays (4) Melrose-Mindoro, Friday, 7:00 p.m.

(11) STANLEY-BOYD   65
(6) WHITEHALL   72
Winner plays (3) Durand, Friday, 7:00 p.m.

(10) CHETEK-WEYERHAEUSER   68
(7) SPRING VALLEY   52
Winner plays (2) Grantsburg, Friday, 7:00 p.m.

(9) COLFAX   49
(8) GLENWOOD CITY   56
Winner plays (1) Clear Lake, Friday, 7:00 p.m.

(12) BOYCEVILLE   45
(5) CUMBERLAND   78

(13) ST. CROIX FALLS   43
(4) CAMERON   64
Winners play at higher seed, Friday, 7:00 p.m.

(10) ABBOTSFORD   46
(7) THORP   67
Winner plays at (2) Marathon, Friday, 7:00 p.m.

(12) CHEQUAMEGON   34
(5) NEILLSVILLE   69
Winner plays (4) Edgar, Friday, 7:00 p.m.


Division 5

(14) CORNELL   49
(3) McDONELL CENTRAL   71

(14) NEW AUBURN   32
(6) EAU CLAIRE IMMANUEL LUTHERAN   72
Winners play at higher seed, Friday, 7:00 p.m.

(13) GREENWOOD   42
(4) LAKE HOLCOMBE   56

(12) GILMAN   32
(5) TURTLE LAKE   73
Winners play at higher seed, Friday, 7:00 p.m.

(13) WESTON   38
(4) ELEVA-STRUM   101

(12) GILMANTON   60
(5) BLAIR-TAYLOR   76
Winners play at higher seed, Friday, 7:00 p.m.

(10) NEW LISBON   57
(7) ELMWOOD / PLUM CITY   70

(15) ALMA / PEPIN   27
(2) ROYALL   85
Winners play at higher seed, Friday, 7:00 p.m.

(15) CLAYTON   27
(2) OWEN-WITHEE   70

(10) BIRCHWOOD   32
(7) PRENTICE   76
Winners play at higher seed, Friday, 7:00 p.m.


Division 2

(10) MENOMONIE   61
(7) HOLMEN   68
Winner plays (2) Onalaska, Friday, 7:00 p.m.

Full WIAA Boys Basketball brackets & results available here.

Powered by Frankly