Sports Overtime - Thursday - WQOW TV: Eau Claire, WI NEWS18 News, Weather, and Sports

Sports Overtime - Thursday

Posted:
Chippewa Falls is headed to state for the first time since 2015 Chippewa Falls is headed to state for the first time since 2015
EC North celebrates a 3-run Sam Stange HR in a win over Hudson EC North celebrates a 3-run Sam Stange HR in a win over Hudson
Tanner Kohlhepp hits a 2-run HR as EC Memorial beats Chippewa Falls Tanner Kohlhepp hits a 2-run HR as EC Memorial beats Chippewa Falls
EC Immanuel Lutheran's Levi Schaller strikes out 11 in a win over Clear Lake EC Immanuel Lutheran's Levi Schaller strikes out 11 in a win over Clear Lake
EC Memorial's Max Loen & Grant Wolfe advance EC Memorial's Max Loen & Grant Wolfe advance

HS SOFTBALL
WIAA Sectional Finals
Division 1


(3) CHIPPEWA FALLS   4
(1) STEVENS POINT   1
 


Division 2

(1) MOSINEE   2
(2) BALDWIN-WOODVILLE   1
 


Division 4

(1) THORP   13
(1) GRANTSBURG   6
 


Division 5

(1) McDONELL CENTRAL    2
(1) DRUMMOND   1

(1) BLAIR-TAYLOR   4
(1) SENECA   1
 


WIAA Sectional Semifinals
Division 3


(4) AMERY   8
(2) NORTHWESTERN   7, F-8 INN

For a link to all softball brackets & results, click here



HS BASEBALL
WIAA Regional Finals
Division 1

(9) HUDSON   5
(1) EAU CLAIRE NORTH   8

(5) WISCONSIN RAPIDS   3
(4) RIVER FALLS   2

(6) CHIPPEWA FALLS   1
(3) EAU CLAIRE MEMORIAL   9

(7) NEW RICHMOND   2
(1) STEVENS POINT   3
 


Division 3

(3) ELK MOUND   10
(1) EAU CLAIRE REGIS   1

(4) STANLEY-BOYD   5
(2) MONDOVI   6

(2) LA CROSSE AQUINAS   1
(1) OSSEO-FAIRCHILD   3
 


Division 4

(2) CLEAR LAKE   0
(1) EAU CLAIRE IMMANUEL LUTHERAN   10, F-6 INN.
ECIL: Levi Schaller 11 strikeouts, 3-3 at the plate
 


WIAA Regional Semifinals
Division 2


(4) NORTHWESTERN   2
(2) HAYWARD   4
 


Division 5

(2) BANGOR   2
(1) INDEPENDENCE/GILMANTON   12, F-6 INN.

For all baseball brackets & results, click here



GIRLS HS SOCCER
WIAA Regional Semifinals
Division 1


(8) SUPERIOR   0
(1) EAU CLAIRE MEMORIAL   16

(5) EAU CLAIRE NORTH   1
(4) HUDSON   4

(7) CHIPPEWA FALLS   1
(2) D.C. EVEREST   7
 


Division 2

(8) MENOMONIE   0
(1) RIVER FALLS   10
 

(6) ONALASKA   0
(3) NEW RICHMOND   1
 


Division 3

(8) SPOONER/SHELL LAKE   0
(1) ASHLAND   8

(5) BARRON/CUMBERLAND   2
(4) SOMERSET   3

(6) LAKELAND   1
(3) RICE LAKE   4

(7) OSCEOLA   0
(2) HAYWARD   3
 


Division 4

(8) PHILLIPS   0
(1) EAU CLAIRE REGIS   10

(5) WASHBURN/BAYFIELD/SOUTH SHORE   0
(4) BALDWIN-WOODVILLE   5

(7) ALTOONA   1
(2) NORTHLAND PINES   3

(6) THREE LAKES/PHELPS   0
(3) AMERY   6

For all girls soccer brackets & results, click here

 



BOYS HS TENNIS
WIAA State Individual Tournament


Division 1 singles:
Sam Rechek (EC Memorial) loses in 2nd round
Liam Obaid (EC Memorial) loses in 1st round
Mark Pepperl (EC Memorial loses in 1st round
Tyler Grosz (Hudson) loses in 2nd round

Division 1 doubles:
Luke Holmberg/Jacob Grosz (Hudson) advance to 2nd round
Grant Wolfe/Max Loen (EC Memorial) advance to 2nd round
Ethan Wurtzel/Victor Kaufman (Menomonie) lose in 1st round
Lucas Connolly/Mitch Olson (Chippewa Falls) lose in 1st round
Steinar Jewett/Will Hayes (EC Memorial) lose in 1st round

Division 2 singles:
Sean Bochman (Altoona/Fall Creek) advances to 2nd round

Division 2 doubles:
Tucker Comero/Austin Erickson (EC Regis) lose in 1st round
Trevor Kempen/Christian Theyrl (Altoona/Fall Creek) advance to 2nd round

For all Division 1 & 2 singles & doubles brackets, click here

 

Powered by Frankly